Bayramda Ağız Sağlığınıza Aman Dikkat Edin!

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…

Ağustos’un kavurucu sıcaklarında Kurban Bayramı’na girerken kimimiz bu kısa molayı tatiller ile süslemeyi, kimimiz ise akraba ve eş-dost ziyaretleri ile değerlendirmeyi seçtik. Bayramda nerede olursanız olun ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın! Özellikle tatlı ve şekerlerin yoğun tüketildiği bu tatlı günlerin dişlerimizde kötü hatıralar bırakmasını engellemek için bir kaç tavsiyeye uymakta fayda var…

  • Şerbetli ve bol şekerli bayram tatlılarından mutlaka tüketebilirsiniz. Ancak hem kilonuza dikkat etmek hem de dişlerinizin çürümesini engellemek adına hem az yemeli, hem de sonrasında hemen ağzınızı bol su ile çalkalamalısınız.
  • Et ürünleri tüketildiğinde dişlerin arasında biriken yiyecek kalıntıları mutlaka arayüz çürüklerine sebep olur. Diş aralarını fırçalamaya ve diş ipi kullanımına daha çok dikkat etmek gerekmektedir.
  • Ağız yıkama suları fırçalamanın imkansız olduğu yerlerde imdadınıza yetişir.
  • Diş teli kullanan hastalarımızın tellerin arasını çok daha dikkatli fırçalamaları gerekir.
  • Protez kullanan kişiler ise mutlaka fiziksel temizleme ile birlikte protez temizleme tabletlerini kullanmayı ihmal etmemelidir.
  • Su hayattır. Bol bol su için. Yediklerinizden sonra ağızda oluşan asit miktarını su içerek ve su ile ağzı bol bol çalkalayarak en aza indirebilir, dişlerinizin çürümesini engelleyebilirsiniz.

Bu bayramda da sevdiklerinizle mutlu ve hayat dolu bir bayram geçirmeniz dileğiyle…

İyi Bayramlar!