Porselen Dolgu-İnley-Onley

İnley, Onley nedir?
İnley ve Onley'ler dolgu ile kron (kaplama) arasında bir çözümdür. Dolguyu destekleyebilecek yeterli miktarda diş yapısı bulunmadığı ve dişin kron ile kaplanacak derecede zarar görmediği durumlarda İnley ya da Onley kullanılır.İnley ile karşılaştırıldığında Onley'ler daha geniş alanı kapsarlar. İnley ya da Onley'in ömrü; yapıldığı materyale, bulunduğu dişin durumuna, çiğneme kuvvetlerine, hastanın ağız hijyenine ne derece dikkat ettiğine bağlıdır. Genellikle onlarca yıl sağlıklı biçimde görevlerini sürdürürler.

İnley ve Onley uygulaması nasıl yapılır?

İnley ve Onley'ler, birçok klinikte laboratuvar ortamında hazırlandığı için tedavi 2 ya da 3 seans sürer. Ancak bizim kliniğimizde 1,5 saat içerisinde CEREC ile hızlı ve estetik bir şekilde hazırlanır. Ölçü, dişin hazırlanmasından sonra ağız içi kamera ile alınır, bilgisayarda sanal ortamda Inley ya da Onley hazırlanır ve '3D Milling' cihazından 10 dk. içerisinde hazırlanır ve ağızda provası yapılır. Daha sonra, 20 dk. süren bir cila süreci sonrası toplamda 1,5 saat içerisinde tedavi bitirilir.

İnley veya Onley'in avantajı nedir?

En büyük avantajı, dişin restore edilecek kısmı büyük ise, kompozit dolgu uzun ömürlü bir seçenek olmayacaktır. Çünkü materyal özelliği sebebi ile kompozit dolgular su çeker ve zamanla dişe olan uyumları bozulur . Rijit materyaller olan Porselen Onley'lerin uzun ömürlü ve uyumlu olması, estetiğinin üst düzey olması, büyük dolgular yerine doğru endikasyon olduğunun kanıtıdır.