CEREC - Dijital Diş Hekimliği

Artık klasik ölçüler yerine 3D ölçü alan CEREC cihazı ile ölçüleriniz alınır, 3 boyutlu tasarım ile 3D kazıma cihazından porselen kuronunuz 1 saat içerisinde hazır olur.

CEREC CAD/CAM, bilgisayar destekli dizayn ve üretim demektir. Kamera ile alınan ölçüler bilgisayar programı yardımı ile 3 boyutlu hazırlanır. Ardından, milling cihazına yerleştirilen porselen bloklardan Kuron, Onlay, İnlay, İmplant Üstü Kuronlar, Geçici Dişler ve implant cerrahisi için kılavuzlar üretiyoruz.

Gelişen dijital teknolojiler hem hekim için kolaylık, hem de hastalar için de konfor sağlamaktadır. 1980’li yılların başından itibaren günümüze kadar geliştirilen CEREC CAD/CAM sistemler sayesinde, eskiden günlerce süren diş restorasyon tedavileri artık 1-2 saat gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Ağız içerisinden kolaylıkla görüntü alabilen özel bir kamera sayesinde restorasyon yapılacak dişin ölçüsü dijital olarak alınmakta ve bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Ölçü sonrasında ilgili dişin dijital restorasyon tasarımı mikron mertebesinde bir hassasiyet ile 10-15 dakikada yapılır ve son teknoloji 3D-printer ilgili dişi el değmeden 5-15 dakika gibi bir zaman aralığında seçilen porselen malzemeden üretir. Üretilen diş cilalama işlemi sonrası ağız içerisine uygulanabilecek hale gelmiş olur. Tedavinin toplam süresi restorasyonu yapılacak diş sayısına göre değişkenlik gösterir. Fakat çoğu tedavi bir gün içerisinde, hastaların geçici diş ile yaşamasına gerek kalmadan tamamlanmaktadır.

CAD/CAM sistemler ile her türlü restoratif diş tedavisi yapılabilmektedir. Estetik diş hekimliğinde sık uygulanan yaprak porselen, zirkonyum kaplama porselen kuron, full seramik kuron ve özellikle sağlıklı diş dokusunun çok az kaldığı vakalarda yapılan porselen inley-onley dolgular CEREC CAD/CAM sistemler ile kısa sürede ve maksimum hassasiyetle üretilip hastalara uygulana-bilmektedir.

Tek Seans Çok Mutluluk!

Chairside (koltuktan kalkmadan) yöntemi, özellikle restoratif tedavilerde hastaların geçici kaplama ya da dolgu kullanmasına gerek kalmadan daimi restorasyonun bir gün içinde hasta koltuktan kalkmadan tek seansta tamamlanması anlamına gelmektedir. İşlem tek seans içinde baştan sona tamamlanmış olur. Bu dijital diş hekimliğinde son yıllarda gelinen en iyi noktadır.

Sıkça Sorulan Sorular
Uygulama bir günde bitiyor mu?
Tedavinin süresi uygulanacak diş sayısına göre değişkenlik gösterse de özellikle bir veya iki diş için uygulanacak restoratif tedaviler tek seansta kolaylıkla tamamlanabilmektedir. Tedavi diş sayısının fazla olduğu bazı durumlarda 2-4 saat arası sürebilir. Ama yine bir gün içinde tüm işlemler bitmiş olur.
Onlay mi, dolgu mu?
Dolgu ile tamir edilemeyecek kadar çürüğü olan dişlerin tedavisi CEREC ile daha efektif ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Büyük diş alanı kayıplarında kompozit dolgu yapılması neredeyse imkansızdır. Dişin tamamen kesilip kaplanması ise çoğunlukla kısa süre sonra dişin çekilmesine kadar giden başarısız bir tedavi yöntemidir. CEREC ile yapılan onley ve inley seramikler ile dişin doğal yapısını koruyan hem estetik hem de uzun ömürlü bir restorasyon yapmak mümkündür.
Dişin rengine uygun doğal bir görünüm oluyor mu?
Doğal dişler ile renk uyumu yüksek bir tedavi yöntemidir. Herhangi bir uyumsuzluk tespit edilirse bu dişler üzerine uygulanan özel renk makyajları yardımı ile 5-7 dakikada dişin rengini değiştirmek mümkündür. Tedavinin süresi uygulanacak diş sayısına göre değişkenlik gösterse de özellikle bir veya iki diş için uygulanacak restoratif tedaviler tek seansta tamamlanır.
Estetik uygulamalar da bu yöntem ile yapılabilir mi?
Yaprak porselen, full seramik kaplamalar gibi yöntemler CEREC CAD/CAM sistemlerinin başlıca çalışma alanlarıdır. Dijital ölçü teknolojisini bu tip estetik uygulamalarda kullanmak uzun dönemde diş eti sağlığına da katkı sağladığı için çok daha estetik ve çok daha uzun ömürlü sonuçlar alınmasını sağlar. Gülüş tasarımı da bu yöntem ile yapılabilmektedir. Dijital gülüş tasarımı CEREC CAD/CAM sisteminin özel bir yazılım programı ile çok basit ve hızlı bir şekilde yapılır.
Porselen köprü tedavileri bu yöntem ile yapılabilir mi?
Eksik diş olan alanların restorasyonu amacıyla yapılan köprü protezlerde bu yöntemle rahatlıkla kullanılmaktadır. Yıllarca kullanılan klasik tipte ölçü tekniğine gerek kalmadan dişler dijital olarak taranarak ölçü işlemi tamamlanır. Genel olarak 1-2 saat gibi kısa bir sürede porselen köprü tedavileri tamamlanır.
Kötü tadı olana ve bulantı yapan ölçü yöntemlerinden tamamen vazgeçildi mi?
Günümüz diş hekimliğinde klasik ölçü yöntemlerinden tamamen vazgeçilmemiştir. Fakat CEREC CAD/CAM sistemler sayesinde bu yöntemlerin kullanımına daha az gereksinim duyulmaktadır. Özellikle bulantı refleksi çok olan hastalarda dijital yöntemle ölçü almak büyük konfor sağlamaktadır. Ağızdan alınan fotoğraflar ile işlem tamamlandığı için alerji gelişim riski bulunmamakta ve konforlu bir tedavi sunar.
İmplant üzerine kaplama bu yöntem ile yapılabilir mi?
Her restoratif tedavide olduğu gibi implantların üzerine yapılan porselen dişler de CEREC CAD/ CAM sistemlerle kolaylıkla üretilebilir. Özellikle yapıştırıcı temizlenmesine gerek duyulmayan “vidalı porselen” üretimi sayesinde hem hastanın hem de hekimin işini kolaylaştırır.
Porselen dolgu işlemi ne kadar sürer?
Öncelikle hekimin işlem yapılacak dişi hazırlaması gerekir. Ardından dijital ölçü alımı, dijital tasarımın yapılması, restorasyonun üretilmesi ve cilalanması toplamda 1 saat kadar bir süreyi gerektirir.
Porselen kaplama el değmeden mi üretiliyor?
Dijital diş hekimliğinin en önemli özelliklerinden biri de insan kaynaklı hataların önüne geçmektir. Bundan dolayı dişin ölçüsü dijital olarak alınır, bilgisayar ortamında tasarımı yapılır ve özel üretici cihazı olan 3D-printer sayesinde el değmeden üretilir. Üretim tamamlandıktan sonra sadece cilalama işlemi özel malzemeler kullanılarak el ile yapılır. Böylece hastalar dişlerinde hiçbir pürüzlü yüzey hissetmezler.

Video Analiz

Bu kısa video klibinde Dt.Murat Karabıyık’ın ekranından CEREC ile 3D Diş Dizaynı’nı nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

CEREC MC XL freze ünitemizin hassasiyetini time-lapse -zaman atlamalı- tanık olabilirsiniz.

CEREC Metodu, Tedavi Süreci ve Avantajları…